Školní jídelna

Školní jídelna je jednou ze součástí příspěvkové organizace Základní škola J. E. Purkyně a Základní umělecká škola Libochovice.

Název školy:           Základní škola J. E. Purkyně a Základní umělecká škola Libochovice – příspěvková organizace

Právní forma:         Příspěvková organizace

Sídlo ŠJ:                    Školní 817, 411 17 Libochovice

IČO:                           46768807

IZO:                           102753580

RED-IZO:                   600081770

E-podatelna:            jidelna@libochovice.cz

Ředitel školy:          Mgr. Miloš Matějka

Vedoucí ŠJ:               Bc. Šárka Malá, DiS.

Telefon:                     774 786 895, lze poslat i SMS

 

Zřizovatel školy:     Město Libochovice, náměstí 5. května 48, 41117 Libochovice

E-mail:                        podatelna@libochovice.cz

Telefon:                      416 725 830

Datová schránka:      x9kbc4j

Web:                            www.libochovice.cz

 

Budova jídelny

Budova jídelny se nachází v těsné blízkosti školy na adrese Školní 817, Libochovice.

Strava

Školní jídelna zajišťuje přípravu obědů pro žáky a zaměstnance základní školy, ale také pro cizí strávníky z řad široké veřejnosti.

Snahou veškerého personálu školní jídelny je, aby připravovaná strava byla chutná, pestrá a v souladu se stanovenými normami. Vyhláškou o školním stravování je stanoven tzv. spotřební koš, který zaručuje strávníkům dostatečný příjem různých druhů masa (hovězí, vepřové, drůbeží, ryby) a dodržení doporučených množství mléčných výrobků, luštěnin, ovoce, zeleniny, tuků, cukrů a koření při přípravě obědů. K zajištění pitného režimu dětí připravujeme denně čistou pitnou vodu, ochucenou vodu (ovocné šťávy, džusy, čaje) a různě ochucené koktejly.

Uvědomujeme si, že není snadné připravit skladbu jídelníčku tak, aby vyhovoval všem. Proto nabízíme strávníkům možnost výběru ze dvou jídel, aby si každý mohl jídelníček upravit podle své chuti. Výběr je možné provést z pohodlí domova prostřednictvím internetového objednávacího rozhraní nebo přímo ve školní jídelně. Strávníci mají také možnost odebírat obědy pouze ve dnech, které si sami stanoví. I přes veškerou snahu je nám jasné, že není snadné, a snad ani možné, uspokojit představy všech strávníků. Zároveň je nutné si uvědomit, že při přípravě jídelníčku, stravy a její skladby musíme dbát na dodržování spotřebního koše. Přesto se snažíme vyjít strávníkům vstříc a snažíme se přinášet nové kombinace jídel a zařazujeme nové receptury. Věříme, že tyto aktivity většina strávníků uvítá a přispěje to k ještě větší oboustranné spokojenosti.

Objednávání obědů

Každý strávník si musí za jednorázový poplatek 150Kč zakoupit stravovací čip (nebo kartu – cena karty dle aktuálního ceníku karet ISIC, ITIC, ALIVE), který slouží k identifikaci při odběru stravy. Používání čipu (karty) není nikterak časově omezeno. V případě ztráty nebo poškození je zapotřebí koupit náhradní čip (kartu). Využití čipu (karty) lze obnovit i po dlouhodobém přerušení odebírání stravy. Odběr obědů je možné na určité dny odhlásit, a to nejpozději den předem od 6:00 do 13:45 hodin (během víkendu lze oběd odhlásit prostřednictvím emailu nebo SMS). Stravu lze objednat na celý měsíc, nebo pouze na vybrané dny v měsíci.

Historie

Školní jídelna je součástí základní školy od 1. 1. 1995. K 1. 9. 1994 se přestěhovala z nevyhovujících prostor na náměstí, kam žáci museli docházet cca 1 km.

V roce 1994 zakoupilo město Libochovice budovu bývalé prodejny, která se nacházela v těsné blízkosti základní školy, provedlo potřebné úpravy a jídelna začala plnit svůj účel. Od 1. ledna 1998 byly zavedeny magnetické karty, žáci mají možnost vybírat oběd ze dvou jídel. V tomto a následujícím roce se doplnilo vybavení jídelny: byla zakoupena nerez škrabka, nerezový jednodřez, dvoudřez, plynová stolička, plynové vařidlo, elektrický kotel, vozík na příbory a talíře, nerezový termos se stojanem, unipar a vozík do uniparu, fritézy. Všichni strávníci používají nerez příbory.  V roce 2002 byly podle nových hygienických předpisů instalovány v kuchyni a na WC bezdotykové baterie. V roce 2003 byly do kuchyně zakoupeny nerezové stoly. O prázdninách v roce 2004 bylo vybudováno druhé sociální zařízení a pořízen nerezový ohřívací pult, nerezové gastro nádoby, 2 nové mrazáky, chladnička na saláty a drtička na odpady. V roce 2005 byla vylepšena stravovací část školní jídelny zakoupením jídelních stolů a v roce 2006 byly zakoupeny židle. V r. 2007 byly zakoupeny nové jídelní stoly, chladící skříň, elektrický kotel, nerezový regál a v kuchyni bylo instalováno nové osvětlení. V roce 2008 byla provedena celková oprava myčky, přidáno dávkování mycího prostředku a upraveny stoly k myčce. V roce 2009 byly vyměněny dveře na rampu a v kanceláři vedoucí. V roce 2011 byly zakoupeny nerezové dřezy do přípravny masa a do přípravny brambor a zeleniny, dále informační panel do jídelny. V roce 2012 byla zakoupena digitální váha s váživostí do 150kg, provedena údržba vzduchotechniky, strouhání a mletí masa u robota, výměna čerpadla u myčky nádobí, oprava drtiče odpadu a třítroubové pece. Zastupitelé města schválili žádost školy na zakoupení konvektomatu, čímž jsme získali špičkovou technologii přípravy pokrmů. Tento konvektomat je vybaven plně dotykovým intuitivním ovládacím panelem, který v sobě skrývá mnoho užitečných funkcí, včetně automatického mytí. Použití konvektomatu by kromě toho mělo přinést úspory energie i vody. V únoru 2013 jsme zakoupili ruční ponorný tyčový mixer, který usnadňuje přípravu krémových polévek a omáček. V lednu 2014 byla do provozu uvedena nová myčka nádobí a škrabka brambor a na konci roku bylo dokoupeno vybavení kuchyně (hrnce, boxy na zeleninu, drtička, brus na nože atd.) a také nová pojízdná ohřívací lázeň. V červnu 2015 byl zakoupen kuchyňský robot s řezačkou masa a krouhačem zeleniny. V květnu 2016 byl zakoupen nový elektrický kotel K s objemem 85l a v prosinci byla instalována nová el. fritéza s výpustí.