Výměnný pobyt žáků 8. a 9. tříd (partnerské město Lunzenau)

 

Ve dnech 7. – 9. září 2022 se uskutečnila první část výměnného pobytu dvou spřátelených základních škol. Za naši ZŠ J. E. Purkyně bylo vybráno deset žáků (3 chlapci a 7 dívek ze tříd 8. B, 9. A a 9. C), kteří se v doprovodu dvou pedagogů (Mgr. Lucie Plášilová, Mgr. Jiří Grüner) a překladatelky Dáši vydali minibusem do Německa. V Evangelické základní škole v malebném městečku Lunzenau na ně čekalo 11 žáků (ze 6. – 8. tříd), kteří se na oplátku podívají na jaře k nám. Děti se během prvního odpoledne nesměle seznamovaly, hledaly nového kamaráda / kamarádku a překonávaly ostych. Ke konci dne si je vyzvedli rodiče, kteří jim poskytli zázemí – večerní stravu, přespání a snídani. Ráno jsme se opět všichni sešli ve škole a užívali si připravený program (na místě je veliké díky za organizaci – staraly se o nás dvě báječné ženy, Carla a Beate, podpora byla i ze strany města Lunzenau). Počasí nám, pravda, mohlo přát více, ale i tak to byly nezapomenutelné zážitky (např. pečení švestkových koláčů přímo v peci místního Heimathaus, hrad Rochsburg, sportovní odpoledne v klubu mládeže Göritzhain, plavba po řece na velkých člunech až do města Rochlitz, grilování bílých bavorských klobás). Kromě zážitků z výletů si naši žáci odvezli dárečky a především cennou ZKUŠENOST, měli jedinečnou možnost komunikovat v cizím prostředí německy a anglicky (nápomocny byly i různé překladače a „ruce – nohy“), čehož se zhostili se ctí. Sami sobě tak dokázali, že jsou schopní obstát – myslím si, že tím byl naplněn jeden ze smyslů výměnného pobytu. Musím s pýchou poznamenat, že německá strana velice chválila jazykovou úroveň českých dětí. A naši žáci zjistili, že se opravdu není čeho bát – na obou stranách hranic jsou milí, velice přátelští lidé, kteří rádi poznají naši kulturu a naše zvyklosti. Znalost cizích jazyků nás spojuje, dává šanci zažít něco, co neprožije ten, kdo se krčí doma v koutě a neudělá první krok … Bonusem je pochopitelně navázání nových přátelství, z nichž mohou žáci vytěžit maximum. Za učitele cizích jazyků bych si přála, aby takovýchto odvážlivců bylo mnoho a v životě poté zúročili to, co se jim snažíme s kolegy předávat.

    Našim žákům děkuji za to, že byli po celou dobu tak skvělí! Jsem na vás pyšná a těším se, až naše nové kamarády uvítáme v Libochovicích!

          Mgr. Lucie Plášilová

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *